15 серпня в Україні відзначається День археолога. До 2008 року це свято було неофіційне.
6 серпня 2008 року президент підписав указ, згідно з яким було встановлено свято «Про День археолога» з огляду на вагомий внесок українських вчених-археологів у розвиток вітчизняної археології, дослідження, збереження, популяризацію археологічної спадщини України та на підтримку ініціативи громадськості.
Поняття археології та археолога
Археологія – важлива наука, оскільки саме її фахівці вивчають минуле людства. Мета цієї професії – вивчати історію культури та відновлювати минуле, оскільки будь-яка діяльність людини залишає сліди.
Археолог – це історик, який вивчає побут і культуру стародавніх людей за залишками їх життєдіяльності, що збереглися. Людьми, які служать археології, рухає потяг до давнини та непізнаних фактів з історії людської цивілізації, а також авантюризму та пригод. При цьому археологія не обмежується лише сушею, а охоплює також і підводний світ, де постійно ведуться наукові роботи.
Важливість професії
Основна робота археолога – проводити розкопки для пошуку джерел дослідження. Археологів можна порівняти з детективами. В них творча професія, в якій потрібно мати уяву та абстрактно мислити, щоб відтворити первозданну картину світу минулого. Вчений-археолог працює ніби з окремими частинками мозаїки, яку потрібно зібрати воєдино, щоб розв’язати загадку. Інколи, щоб повністю розкрити таємницю якоїсь стародавньої культури чи археологічного пам’ятника, може піти багато років.