Прапор – це один із найголовніших атрибутів, які має кожна держава. Палітра кольорів будь-якого стяга символізує якусь ідею: усі деталі, малюнки, вибрані відтінки – мають значення, адже приховують важливу інформацію. Цікаво те, що однакові або ж схожі прапори несуть у собі різний сенс.
Наприклад, польський прапор складається з двох горизонтальних смуг: біла смуга символізує чистоту та духовність, а червона – мужність та силу. Прапор Індонезії також складається з двох горизонтальних смуг червоного та білого кольору, але розташовані вони протилежно, ніж у польському стягу, та символізують інше: червона смуга – символ материнства, біла – батьківства.
Як бачимо, кожен прапор є по-своєму унікальним, ховаючи різні символи, тож український прапор не став винятком.
Стандартне трактування
Український прапор складається з двох горизонтальних смуг синього та жовтого кольору. Заведено вважати, що синій колір символізує красу неба, а жовтий – є символом багатих пшеничних полів. Не можемо з цим не погодитися, адже всі знають, що українські землі славляться чорноземом, який був і залишається гордістю країни, а зерно, що вирощується на полях, експортують по всьому світу.
Релігійне трактування
Вексилологія – спеціальна історична дисципліна, яка займається дослідженням усіх атрибутів, що виконують функцію символів держави. Згідно з цією дисципліною кольори українського стяга можуть трактуватися так: жовта смуга – символ духовності, віри, а також заступництва та захисту вищих духовних сил; синя смуга – символ земного життя, свободи та добробуту.
Розташування кольорів довгий час змінювалося – прапор використовувався і в жовто-синьому, і в синьо-жовтому варіанті. Але після того, як його було затверджено на державному рівні, залишився єдиний варіант: синій відтінок у верхній частині, жовтий – у нижній. Це дещо ставить під сумнів запропоноване трактування, але все ж таки воно має право на існування.
Символ боротьби та свободи
За часів Радянського союзу було заборонено використовувати український прапор. За таке порушення правил у людей могли б бути великі проблеми, які розв’язувалися би в’язницею. А до 50-х років за використання національної символіки України загрожував розстріл.
Саме в цей період прапор України й отримав нове трактування. Він не тільки не був забутий, а й став символізувати боротьбу за свободу та незалежність, можливість самостійно обирати власний шлях, повністю звільнившись від гніту та тиску.
Це тлумачення не втратило своєї актуальності й зараз, адже поєднання синьо-жовтого – знак непокірності, стійкості та сили. Навіть закордоном український національний символ прикрашає будинки, приватні та державні установи.