Всесвітній день шоколаду (World Chocolate Day) – щорічно відзначається 11 липня. Батьківщиною цього свята вважають Францію. Саме французи започаткували цей день в 1995 році. Це молоде та солодке свято дуже швидко стало популярним, тож зараз його активно відзначають ще й у Німеччині, Італії, Швейцарії тощо.
В Україні День шоколаду найбільше полюбляють святкувати у Львові.
Історія шоколаду
Центральна та Південна Америка вважається батьківщиною шоколаду. Стародавні індіанці майя та ацтеки почали змішувати обсмажені зерна какао з водою, гірким перцем та ваніллю, і тим самим створили напій із гострим та гірким смаком. Саме слово «шоколад» походить від «чоколатль», що перекладається як «гірка вода».
Ернан Кортес, іспанський конкістадор, був першим, хто завіз шоколад до Європи в XVI столітті. А вже на початку XVII століття шоколад почали робити гарячим та солодким. До його складу додавалися молоко, мед та різні спеції.
У 1828 році голландець Конрад ван Гутен запатентував твердий шоколад своїм умінням вичавлювати олію какао з какао тертого.
За деякими даними, перша шоколадка була створена в 1847 році в Лондоні. Хоча французи стверджують, що паризький кондитер Жан П’єтро отримав твердий шоколад на рік раніше. Наразі світовими лідерами з виробництва шоколаду є Бельгія, Швейцарія та Франція.
Яка норма шоколаду в день
Шоколад, звичайно, має корисні властивості. Якщо скуштувати темний шоколад, то настрій обов’язково покращиться, адже стимулюється викид гормонів щастя, тобто ендорфінів. Вчені вважають, що за допомогою нього покращується зір та знижується кров’яний тиск.
Дієтологи стверджують, що норма темного шоколаду щодня становить 30-50 грам. Білий та молочний шоколад без шкоди для здоров’я можна їсти не більше 20 г на день. За високого фізичного навантаження можливо збільшити норму в 1,5 раза.
З чим не рекомендується куштувати шоколад
Для багатьох це стане відкриттям, але цю насолоду не рекомендують запивати кавою тому, що до складу шоколаду й так входить велика кількість кофеїну. Таке поєднання може нашкодити серцю. Слід звертати увагу на поєднання шоколаду з морозивом чи фруктами, особливо бананами, адже такий десерт буде висококалорійним.
Дієтологами не рекомендується часто куштувати білий шоколад. В його складі відсутній тертий какао, тому він майже не приносить користь організму.