1 жовтня в Україні буде запроваджено нові правила військового обліку для жінок віком від 18 до 60 років, які не мають проблем зі здоров’ям. Це означає, що ще більше людей в Україні може бути мобілізовано або залучено до оборони держави в умовах воєнного стану; крім того, військовозобов’язані жінки, як і чоловіки, не зможуть виїжджати за її межі.
Які будуть зміни?
З 1 жовтня 2022 року жінки ставатимуть на військовий облік згідно з переліком спеціальностей та професій, які визначило Міністерство оборони в наказі №313 від 11 жовтня 2021 року.
Проте 12 липня Віктор Андрусів, ексрадник міністра внутрішніх справ, повідомив, що було розширено список професій. При цьому він зазначив, що це буде стосуватися невеликої кількості жінок, приблизно 2-3 тисяч осіб. Тобто ніхто суттєво не відчує ці зміни.
Повний перелік професій та спеціальностей ви можете переглянути на сайті.
Виїзд за кордон
Військовозобов’язані жінки будуть обмежені так, як і чоловіки: вони не зможуть перетнути кордон без спеціального дозволу від військкомату.
Згідно зі статтею 23 Закону «Про мобілізацію» виїжджати за кордон зможуть військовозобов’язані жінки та чоловіки, в яких є троє або більше дітей віком до 18 років; жінки чи чоловіки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років; опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки-вихователі, в яких є діти з інвалідністю віком до 18 років тощо.
Повістки, мобілізація
Центр протидії дезінформації при РНБО продовжує спростовувати найпопулярніші фейки щодо примусової мобілізації жінок під час війни в Україні. В центра зазначають, що взяття не облік – це не мобілізація, та запевняють, що всі жінки служать або добровільно, або за контрактом.
Андрусів запевняє, що не буде масового виклику жінок до військкоматів. За його словами, це буде відбуватися точково, на низці підприємств, умовно кажучи.